Reklam

"Sağlık Bakanlığının verdiği ilaçları kullanmayanlar hastalığı daha ağır geçiriyor"

"Sağlık Bakanlığının verdiği ilaçları kullanmayanlar hastalığı daha ağır geçiriyor"
28 Kasım 2020 - 13:26

Prof. Dr. Bünyamin Sertoğullarından, COVID-19 teşhisi konulan ancak Sağlık Bakanlığı tarafından verilen ilaçları kullanmayanların hastalığı daha ağır geçirdiğini söyledi.İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sertoğullarından, COVID-19'un tedavisinde Sağlık Bakanlığınca ücretsiz verilen ilaçların kullanılmasının çok önemli olduğunu vurguladı.

Bu ilaçların tüm dünyada güvenilirliğinin kanıtlandığına dikkati çeken Sertoğullarından, tedavi gören ve özellikle genç yaştaki COVID-19 hastalarının birçoğunun ilaçları kullanmadıklarını söyledi.

"Verilen ilaçlar, virüsün çoğalmasını yavaşlatıyor"

Prof. Sertoğullarından, “Sosyal medyada, ilaçların sayısının biraz fazla olması nedeniyle yanlış bir bilgilendirme olduğunu görüyoruz. COVID-19 sürecinde bu ilaçların kullanılması, vücuttaki viral yükü azaltırken, virüsün vücutta çoğalmasını yavaşlatıyor. Bu da bağışıklık sistemimize virüs ile mücadele etmesinde destek sağlıyor. Tedavi edici ilaçları kullanmayan özellikle genç hastalarda bu hastalık daha ağır seyrediyor. Tedavi süreçlerinde daha çok yoğun bakıma ihtiyaçları oluyor. İyileşseler bile akciğerlerinde ya da vücutlarının farklı organlarında hasarlar bırakıyor" dedi.

 

“Sağlık Bakanlığının verdiği ilaçları kullanmayanlar hastalığı daha ağır geçiriyor”

 

Kendisine de salgının ilk günlerinde COVID-19 teşhisi konduğunu belirten Prof. Dr. Sertoğullarından, tedavi edici ilaçları kullanmanın bu süreçte ne kadar önemli olduğuna bizzat şahit olduğunu aktardı.

"İlaçları kullanmayı vatandaşlık görevi olarak görmeliler"

Hastanelerin yoğun bakım servisinde çok sayıda genç hastanın tedavi gördüğüne dikkati çeken Sertoğullarından, "Belki bazı genç hastalarımız COVID-19'u yaşlılara göre daha hafif semptomlarla geçiriyor ama tedavi edici ilaçları kullanmadıkları için hastalığı bulaştırma oranları daha çok artıyor. Bu ilaçları başta gençler olmak üzere herkes kullanmalı. Vatandaşlarımız, ilaç kullanmayı bu süreçte vatandaşlık görevi olarak görmeli ve böyle davranmalı" şeklinde konuştu.

Sertoğullarından, İzmir'de tedavi edici ilaç kullanım oranlarının düşük olması nedeniyle hastaneye başvuran koronavirüs hastalarının sayısının her geçen gün arttığını, bu durumun mart ayından bu yana hastalıkla savaşan sağlık çalışanlarını olumsuz etkilediğini sözlerine ekledi.

Bu haber 780 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum