Reklam

Kızılçullu ödüle doymuyor: 3 altın madalya daha

Kızılçullu ödüle doymuyor: 3 altın madalya daha

Kızılçullu ödüle doymuyor: 3 altın madalya daha
25 Eylül 2020 - 10:00
Reklam
Reklam

Kızılçullu ödüle doymuyor: 3 altın madalya daha
-              Bilim üssü zirveyi kimseye bırakmadı
-              Kızılçullu’ya bir ödül de fizikten: Hastalıkları teşhis edecek biyosensör

Buca Belediyesi Kızılçullu Bilim ve Sanat Merkezi’nin öğrencileri, biyokimya, çevre ve fizik alanında ürettikleri projeleriyle 3 dünya birinciliği ve bir özel ödül kazandı. Malezya merkezli SEGI CollegeUniversity ve Endonezya’dan IndonesianYoungScientistAssociation’ın ortak olarak hazırladığı World InventionCompetitionandExhibiton (WICE) proje yarışmasına katılan gençler, 12 ülkeden 112 projeyi geride bırakarak Buca’nın adını bir kez daha dünyaya duyurdu.
Buca’nın bilim üssü Kızılçullu Bilim ve Sanat Merkezi, uluslararası arenada yeni bir başarıya daha imza attı. Her geçen gün bünyesine kattığı öğrencilerin bilimsel ve sanatsal yeteneklerini gün yüzüne çıkaran merkez, Hong Kong, Tunus ve Zimbabwe’de aldığı derecelerin ardından Endonezya’da da altın madalya kazandı. World InventionCompetitionandExhibiton (WICE - 12 Eylül 2020) proje yarışmasına katılan gençler, 3 dünya birinciliği ve 1 özel ödül elde etti.
ALTIN MADALYA ÖZEL ÖDÜLLE TAÇLANDI
Merkez öğrencilerinden Sinemis Nur Boz ve Bilal Esmer’in biyokimya alanında hazırladıkları “İnsana ve çevreye zarar vermeyen biyolojik gıda ambalajı” projesi, altın madalyanın yanı sıra MalaysiaInnovation, InventionandCreativityAssociation (MIICA) tarafından özel ödüle layık görüldü. Asil Söylev ve Sude Kahraman’ın çevre alanında hazırladıkları “Ağır metal atıklardan oluşan zararları belirleyecek sensör” projesi de altın madalyayı göğüsledi.
KALITSAL HASTALIKLARI TESPİT EDECEK PROJE
Daha önceki uluslararası yarışmalarda biyokimya ve çevre alanında aldığı ödüllere ek olarak merkez, bu yarışmada bir yeni branşta daha başarı kazandı. Fizik alanında proje üreten Bilge Toprak Karakaya, nano boyutta iletkenliğin kuantizasyonu araştırılarak insanlarda üridin eksikliğini tespit eden bir biyosensör hazırladı. Kalıtsal hastalıklar ve bazı nörolojik rahatsızlıkların tespit edilmesinde önemli rol oynayacak proje, altın madalya ile ödüllendi

Bu haber 850 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam
  • Reklam