İZMİR'İN KALBİ 2 HAZİRAN'DA GÜNDOĞDU MEYDANI'NDA SOKAK DOSTLARI İÇİN ATACAK

İZMİR'İN KALBİ 2 HAZİRAN'DA GÜNDOĞDU MEYDANI'NDA SOKAK DOSTLARI İÇİN ATACAK
27 Mayıs 2024 - 14:02
Reklam

İZMİR’İN KALBİ 2 HAZİRAN’DA GÜNDOĞDU MEYDANI’NDA SOKAK DOSTLARI İÇİN ATACAK

Son dönemde kamuoyunda tartışma konusu olan ve herkesin tepkisini çeken başıboş sokak köpekleri hakkında AK Parti yasa tasarısı hazırlığında. Tasarıda yer alan '30 gün sahiplenilmeyen köpeklerin uyutulması' yönündeki madde büyük yankı uyandırdı.

 

Kedi, köpek gibi evcil hayvanlara çip takılarak dijital kimlik sistemi getiren, ev hayvanlarını terk edenlere yaptırımlar öngören Hayvanları Koruma Kanunu Temmuz 2021’de yürürlüğe girmişti. O dönemde sokak hayvanlarının uyutulması seçeneği, hayvan haklarına ilişkin derneklerin ve sivil toplumun, kamuoyunun muhalefetine takılmıştı.

2024 yılında tekrar gündeme gelen yasa tasarısına tepki göstermek için hayvan hakları derneklerinin haricinde birçok sivil toplum kuruluşu tepki konusunda birlik oldular. Türkiye genelinde eş zamanlı olarak 2 Haziran 2024 Pazar günü yasa tasarısına karşı olarak miting düzenlenecek.

Ege Fikir Ortaklığı Derneği (EFODER) üyesi Ömer Kanar, “Çıkacak olan yasaya karşı çıkıyoruz. Çünkü bu yasa tasarısının yaşam hakkına karşı olarak görüyoruz. 2 Haziran Pazar günü Türkiye genelinde fakat büyük çoğunluğu İstanbul, Ankara ve İzmir'de olmak üzere eylem düzenlenecek ve basın açıklaması yapılacak. İzmir’de 2 Haziran 2024 Pazar günü saat 15.00’te eylem yapacağız, ardından basın açıklaması yapacağız.” dedi.

 

“MÜCADELEMİZ SONUNA KADAR SÜRECEK”
Ömer Kanar, 30’a yakın derneğin katılacağı etkinliğin saat 14.00’te Cumhuriyet Meydanı’nda toplanılıp, Gündoğdu'ya kadar sloganlar atarak yürüyeceklerini belirtti. Düzenlenecek mitingin detaylarını açıklayan Kanar, “2 Haziran 2024 Pazar günü Cumhuriyet Meydanı’ndan Gündoğdu Meydanı’na kadar yürüyeceğiz ve son olarak basın açıklaması yapacağız. Yürüyüşe dair her türlü iznimizi aldık, belediye başkanlarına da katılım sağlamaları için davet gönderdik. Biz bunu başaracağımıza inanıyorum. Zaten bu bir insanlık görevi… Sahipsiz hayvan yoktur. Sokaktaki hayvanların sahibi oranın sakinleridir. Yasa tasarısı duruncaya kadar mücadelemiz devam edecek. Bizim üzüldüğümüz şu, inançlı olduklarından bahsedip hayvanların öldürülmesini isteyenlerin olması. Bana göre, bu inanç meselesi değil bu vicdan meselesi, vicdanı olmayan insan değildir zaten. Benim bir sözüm vardır; insan olmak ücretsizdir, bu kadar basit.” sözleriyle ifade etti.

HAYVANLARA BAKMAK ZORUNDAYIZ
Orman ve sokaktaki hayvanlara bakma zorunluluğumuz olduğunu ifade eden Kanar, “Onlar da bu dünyada yaşıyorlar ve maalesef açlar, çoğaldıkları için bakımları da zor oluyor. Bir diğer üzücü durum da çip zorunluluğundan dolayı köpek ve kediler sokaklara atılıyor. Yasanın çıktığı tarihten itibaren yetkili kişiler işlerini yapmadıklarından ötürü, popülasyon çoğaldı, sayıları arttı. Hükümetin bunda çok büyük etkisi var. Madem belediyelere veterinerliği kurdurup para yardımında bulunuluyor, ödenek ayrılıyor, neden denetlenmiyor? Bu da hayvanların çoğalmasına neden oluyor. Şimdi doğmuş hayvanın ne günahı var?” şeklinde sorunun başka bir boyutunu dile getirdi.

SİZ ZARAR VERMEZSENİZ, HAYVANLAR BİR ŞEY YAPMAZ
Sokak hayvanlarının zararsız olduğunu, onlara zarar vermedikten sonra tepki göstermediklerini söyleyen Kanar, “Birebir kendim şahit oluyorum. Yerde yatan hayvana tekme atılıyor, canlı da doğal olarak kendini korumak için reaksiyon gösteriyor. Sonra kamuoyunda ısırdığı zaman da hayvan ısırdı oluyor. Hayvana zarar vermek istediklerinde hayvan kendisi yazık kalkıp kaçıyor. Genelde çevrede görmüşünüzdür, sağda solda yatarlar bir şey yapmazlar. Şunu da söylüyoruz, kötü köpek yoktur, kötü sahip vardır. Köpeğin yetiştirilme tarzı çok önemli” dedi.
                                           KAYNAK: BEN HABER


Bu haber 1590 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum