Fransa'da sıcak hava alarmı: Bordeaux'te açık hava etkinliklerine yasak

Fransa'da sıcak hava alarmı: Bordeaux'te açık hava etkinliklerine yasak
18 Haziran 2022 - 11:24 - Güncelleme: 18 Haziran 2022 - 11:41

Fransa’da sıcak hava alarmı: Bordeaux’te açık hava etkinliklerine yasak

Fransa’da sıcak hava dalgası nedeniyle Bordeaux kentinde açık hava etkinliklerinin yasaklandığı duyuruldu.

Avrupa ülkelerinde etkili olmaya başlayan sıcak hava dalgası nedeniyle Fransa’da alarm verildi. Yetkililer tarafından yapılan açıklamada, aşırı sıcaklar nedeniyle Bordeaux kenti ve çevresinde açık hava etkinlikleri ile klimasız kapalı mekanlardaki etkinliklerin yasakladığı aktarıldı.

Yasak çerçevesinde 18 Haziran direniş çağrısı etkinleri dahil konserler ve büyük toplanma etkinlikleri bugün itibarıyla iptal edilirken, düğün gibi özel kutlamalar için ise herhangi bir yasak getirilmediği ifade edildi.

Hafta sonu yüksek sıcaklık bekleniyor

Fransa’da meteoroloji departmanından yapılan açıklamada, Kuzey Afrika üzerinden gelen bir sıcak hava kütlesinin yol açtığı şiddetli ve erken bir sıcak hava dalgasının etkili olmaya başladığı kaydedildi.

Ülkenin birçok bölgesinde sıcaklıklar bu yıl içinde ilk kez 40 dereceye ulaştı. Yarın hava sıcaklığının 41-42 dereceye çıkması bekleniyor.

Fransa Başbakanı Elisabeth Borne dün yaptığı açıklamada, bazı güney bölgelerinin kırmızı alarm altına alındığı ve acil durum önlemleri alınmaya başladığını söylemişti.


Bu haber 885 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum